Instalacja solarna

Instalacja solarna

KOLEKTORY SŁONECZNE WSPIERAJĄ PODGRZEWANIE WODY W DOMU

Solary słoneczne zamieniają naturalną energię słońca w ciepło, które może być użyte do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania. Wybór odpowiednich paneli, dobre rozplanowanie instalacji może zaoszczędzić nawet 70% energii potrzebnej do podgrzewania wody.
Woda użytkowa jest częściowo podgrzewana przez piec i zgromadzona w zbiorniku. Słońce podgrzewa płyn w kolektorach a gorący płyn (glikol) w szczelnych rurkach krąży w obiegu zamkniętym pomiędzy kolektorem na dachu a zbiornikiem z wodą.
W ten sposób następuje ciągła wymiana ciepła. System solarny zapewnia, że woda w zbiorniku jest ciepła i gotowa do użycia, bez straty energii potrzebnej do podgrzania i utrzymywania temperatury wody. Kolektory mają największą sprawność, gdy są usytuowane na południowej części dachu , tak aby promienie słoneczne padały pod kątem 45 stopni. Kolektory najnowszej generacji izolowane są próżniowo ograniczając maksymalnie straty przechwyconego ciepła.
Mogą pracować efektywnie nawet przez 365 dni w roku w okresach częściowego lub całkowitego zachmurzenia.

Zalety instalacji solarnej ; odpowiednio dobrany układ solarny pozwala na pozyskanie nawet do 70% energii koniecznej do podgrzania wody w skali roku, w miesiącach letnich ( maj-sierpień) układ solarny prawie w 100% zapewnia energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody, możliwość uzyskania dofinansowania do 40%.

Koszt instalacji solarnej dla domku Cataleya 1A to ok 8.000 zł – 10.000 zł. Na kolektory można uzyskać do 40% dofinansowania w niektórych rejonach Polski.